Na kterého pacienta nikdy nezapomenu
Myslím, že na některé pacienty nezapomenu nikdy. Málokdy si pamatuji jména. Ale pamatuji si jejich oči, jejich příběhy, pamatuji si pocity.
Pořád na mě sedá úzkost, když si vzpomenu na syrskou dívku s popálenou tváří. Na její oči, kterými plaše pozorovala své okolí, na dvě krásné oči uprostřed ošklivě popáleného obličeje. Na tíseň, když jsme se bavily o její budoucnosti, a na bolest, když vzpomínala na to, jak na ni při útocích spadl jejich dům a ona v něm uvízla a čekala několik dnů na pomoc. A pamatuji si taky na záchvěv radosti, když se na mě po několika týdnech společné práce poprvé lehce usmála.
Chlapec s nejkrásnějšíma očima zase zanechal nesmazatelnou stopu svým laskavým srdcem. Pamatuji si, jak mě zasáhlo, když mluvil o tom, že místo bratra, kterého viděl shořet, měl raději zemřít on. Když se styděl, že nyní jako nejstarší muž v rodině (bylo mu 14 let, otec byl uvězněn v Sýrii) nedokázal zajistit bezpečí svojí maminky a sourozenců. Pamatuji si na tu úlevu, když přijal možné vysvětlení, že za jeho takřka denním pomočováním stojí obrovský přetlak. A radost, když se u něj po pár týdnech terapie frekvence pomočování snížila.
Někdy jsem se také bála. Velký strach jsem cítila při první konzultaci s chlapcem z Afghánistánu, který byl zcela sám bez jakéhokoliv dospělého člověka a agresivně po mně vyžadoval medikaci, aby ho utlumila a on nemohl vnímat bolest, kterou cítil po všem možném násilí a zneužívání od překupníků. Nebála jsem se, že mi ublíží, i když jeho agrese byla na počátku velká. Bála jsem se, že už nepřijde a my ho v táboře nenajdeme. Přišel. A pak chodil týden co týden. Později se dostal do evropské země, která se ho jako nezletilého uprchlíka ujala a poskytla mu zázemí.
Kateřina Šrahůlková
Dětská psycholožka, vystudovala obor psychologie s rozšířením o speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a obor psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Má za sebou také dva psychoterapeutické výcviky a supervizní výcvik. Pracovala ve Fakultní nemocnici Bulovka a na ZŠ a MŠ při této nemocnici, kde se věnovala péči o hospitalizované děti a ambulantně-psychoterapeutické podpoře dětí s psychickými obtížemi a podpoře dospívajících s poruchami autistického spektra. Nyní působí jako supervizorka ve zdravotnických a školských zařízeních a pracuje ve škole vzdělávající děti s různými typy vývojových obtíží včetně oslabení v oblasti intelektu.
S Lékaři bez hranic absolvovala dvě mise, 2018–2019 v Jordánsku, 2020 pracovala v Řecku v uprchlickém táboře Moria. Věnovala se individuální psychologické péči o uprchlíky, především o děti, a realizovala podpůrné skupiny pro jejich rodiče.
