Zákon o odměňování zdravotníků
Šesté jednání pracovní skupiny pro přípravu zákona o odměňování zdravotníků proběhlo 18.7.2024 i tentokrát za účasti ministra Válka. Ministerstvo zdravotnictví sice již den před tímto jednáním uspořádalo tiskovou konferenci, na které varovalo před „devastujícími dopady nehorázných lékařských platových požadavků na ekonomiku systému veřejného zdravotního pojištění“, avšak zpracování nákladové modelace svého kompromisního návrhu, o kterou jsem ministra Válka písemně požádal již 28. června, tu jsem nedostal. Přesto nakonec jednání překvapivě probíhalo korektně.
Vzhledem k formulačním nejasnostem v tzv. Hegerově memorandu, které bylo v únoru 2011 psáno pod obrovským časovým tlakem, a které LOK-SČL podepsal proto, aby nedošlo ke zhroucení nemocniční péče, nemá dál smysl diskutovat o jeho dvojí možné interpretaci stran limitů přesčasové práce, které byly dohodnuty spolu s nárůstem platů, který vláda nesplnila. Nemá smysl pokračovat v nekonečných debatách a je třeba hledat konstruktivní řešení.
Kompromisní návrh prezidenta ČLK
Realistický kompromisní návrh, který stále považuji za korektní řešení, a na které trváme zní:
- Novela zákoníku práce, konkrétně doplnění §109 tak, že dojde ke sjednocení odměňování v nemocnicích a léčebnách, které mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami, a na zdravotnické záchranné službě, podle nového systému.
- Platy lékařů za základní pracovní dobu se budou pohybovat v závislosti na dosažené kvalifikaci a délce praxe v rozmezí 1,5 až 3 násobku průměrné mzdy. Všichni pracovníci mají stanoveny platy či mzdy za 5 denní pracovní týden, návrhy zaměstnavatelů a ministerstva, aby u lékařů byly platy stanoveny za 6 denní pracovní týden, jsou nesmyslné. Mimo jiné proto, že popírají princip dobrovolnosti přesčasové práce. U nelékařů se platy upraví proporcionálně vůči platům lékařů. ČLK je připravena solidárně podpořit Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče.
- Přílohou zákoníku práce bude speciální tarifní tabulka pro zdravotníky. Naším cílem je prosadit tabulku velmi jednoduchou, která bude garantoval nepodkročitelný minimální příjem pro lékaře v závislosti na kvalifikaci a praxi a zároveň umožní zaměstnavatelům flexibilně navyšovat platy klíčovým zaměstnancům tak, jak požadují zejména ředitelé regionálních nemocnic, kterým tímto vycházíme vstříc.
Lékař absolvent 1,5 násobek průměrné mzdy.
Lékař po základním vzdělávacím kmenu 2 násobek průměrné mzdy.
Lékař po atestaci 2,5 násobek průměrné mzdy.
Lékař po atestaci a po dosažení celkové praxe nejméně 10 let 2,75 násobek průměrné mzdy.
Lékař po atestaci a po dosažení celkové praxe nejméně 15 let 3 násobek průměrné mzdy.
Vše za základní pracovní dobu a jako tarifní minima s možností zaměstnavatelů platy klíčovým zaměstnancům navyšovat.
Závěry z jednání
Ministerstvo zdravotnictví slíbilo namodelovat vícenáklady komorou navrhovaného systému odměňování v nemocnicích.
ČLK i odbory souhlasí s tím, aby se speciální příplatky pro lékařky a lékaře v nemocnicích vyplácené od 1.1.2024 v souladu s prosincovou dohodou (tzv. Fialovné), rozpustily v nově stanovených minimálních tarifech. Ostatní zákonné příplatky samozřejmě musí zůstat zachovány.
Akceptovali jsme výhradu, že průměrná mzda spočítaná ČSÚ obsahuje i nějakou přesčasovou práci, i když nikdo nemá tolik přesčasů jako lékaři a lékařky v nemocnicích. Před příštím jednáním se musíme podrobně seznámit s metodikou, kterou používá ČSÚ pro výpočet průměrné mzdy. Při jednání akceptujeme fakt, že by se platy zdravotníků vázaly na průměrnou mzdu z roku o dva roky předcházejícího. Zároveň upozorňujeme, že statistickou průměrnou mzdu může zkreslovat nejenom přesčasová práce, ale také dopočítávání zkrácených pracovních úvazků do úvazku 1,0. Zkrátka, až budeme znát „očištěnou“ průměrnou mzdu, budeme moci posoudit, zda bude pro nás akceptovatelná jako základna pro koeficientové stanovení minimálních tarifních platů.
Příští, v pořadí již 7. jednání, se uskuteční 29.8.2024 a předcházet mu bude setkání expertní skupiny 9.8.2024. Ministerstvo slíbilo v předstihu zaslat námi požadované podklady.
Jakékoliv informace o tom, že odbory nebo ČLK souhlasí s tezí ministerstva zdravotnictví, že platy na úrovni 1,5 až 3 násobku průměrné mzdy jsou podmíněny odpracováním 8 přesčasových hodin týdně, tedy v podstatě 6 denním pracovním týdnem, je třeba označit za nepravdivé, stejně tak jako je nesmyslným tvrzení, že „splnění požadavků komory a odborů by stálo 40-50 mld. Kč“. Na nákladové modelace našeho návrhu totiž zatím stále čekáme.
Úhradová vyhláška
Jednání o úhradách zdravotních služeb pro rok 2025
Dne 19.6.2024 jsme společně s Dr. Záleskou, Dr. Lindovským a Dr. Hauerem jednali s ministrem Válkem a dalšími zástupci ministerstva.
Jako prezident ČLK již od svého jednání s předsedou Vlády ČR prof. Fialou, které se uskutečnilo v rámci jednání s prezidenty profesních komor dne 16.5.2024 v přítomnosti ministra zdravotnictví Válka a ministra financí Stanjury, upozorňuji na závažný problém, že zdravotní pojišťovny nebudou mít k dispozici dostatek peněz na úhradu státem objednávané zdravotní péče v reálných cenách. Tuto finanční nerovnováhu by měla vláda urychleně řešit, a to buď zvýšením příjmů zdravotních pojišťoven nebo uvolněním jejich finančních rezerv, případně omezením rozsahu pojišťovnami hrazené péče.
Dohodovací řízení skončilo nedohodou ve většině segmentů. Dohodu znemožnilo zadání Ministerstva zdravotnictví, které brání pojišťovnám nabízet poskytovatelům úhrady pokrývající jejich náklady. Usnesení Vlády, podle kterého musí zdravotní pojišťovny hospodařit vyrovnaně, je mimo ekonomickou realitu. Kumulovanou míru inflace za poslední roky není možné nadále ignorovat. Poskytovatelé zdravotních služeb včetně soukromých lékařů nemohou zdravotní péči svým pacientům dotovat. Pro ČLK je nepřijatelné, aby Vláda přenášela na lékaře a zdravotníky důsledky toho, že není ochotná či schopná problémy zdravotnictví řešit.
Pokud bude i nadále Vláda problémy ignorovat, bude ohrožena kvalita, dostupnost a bezpečnost zdravotní péče, ke které již v současnosti má řada pacientů kvůli nedostatku lékařů a zdravotníků přístup omezený.
Ministr Válek slíbil, že bude o výhradách ČLK včetně požadavku na řešení finanční nerovnováhy informovat Vládu ČR. Mgr. Troch dostal za úkol v druhé polovině července jednat se zástupci ČLK o tezích úhradové vyhlášky.
Vzhledem k tomu, že ze strany ministerstva nepřicházel žádný podnět k jednání, připomenul jsem 16.7.2024 ministru Válkovi jeho slib a vyzval ho, aby zajistil, že ministerstvo jednání s ČLK o úhradách skutečně zahájí. Pro segment ambulantní specializované péče, která je na tom ekonomicky nejhůře, zaslala komora ministerstvu návrh ČLK-o.s., o kterém bylo v rámci dohodovacího řízení hlasováno, a který počítá s nárůstem úhrad cca. o 15 % tak, aby byla pokryta míra inflace z uplynulých dvou let. Jednání o úhradách v ekonomicky nejpostiženějším segmentu ambulantních specialistů, které jsme iniciovali, se uskuteční 8. srpna 2024. Tak uvidíme.
S kolegiálním pozdravem
MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK