Co znamená úhradová vyhláška pro lékaře a co pro pacienty?
Pro lékaře představuje závažnou ekonomickou hrozbu. Praxe ambulantních specialistů budou mít letos reálné příjmy v porovnání s předloňským rokem nižší o cca 20 %. Pro pacienty Hegerova vyhláška znamená to, že budou déle čekat na ošetření a vyšetření a že si více léků budou muset platit ze svého.
Můžete být konkrétnější?
Zatím co v loňském roce naše nominální příjmy alespoň stagnovaly, letos máme za stejnou práci dostat od pojišťoven o 2 % méně než v roce 2011. Nikdo nezohledňuje 5,5 % inflaci za uplynulé dva roky, zvyšování DPH a ostatních daní, ani nárůst cen veškerého zboží, které pro provozování svých praxí potřebujeme. Navíc při sebemenším překročení dva roky starých limitů, máme pacientům další léky a zdravotnické pomůcky platit ze svého.
Pan ministr Heger s pro něho tak typickým laskavým úsměvem ujišťuje voliče, že se vůbec nic neděje. Tvrdí jim, že dostupnost a kvalita zdravotní péče zůstanou zachovány. To však není možné. Zdravotnictví není perpetum mobile a my soukromí lékaři, které tato vláda několik let soustavně decimuje, již nemáme finanční rezervy na to, abychom mohli i nadále bránit své pacienty před dopady Hegerových pseudoreforem.
Říkáte, že vám rostou náklady, můžete to nějak dokázat?
Samozřejmě a pro příklad nemusím chodit daleko. Já sám provozuji svoji praxi na poliklinice v Praze a od ledna musím platit za teplo o 13 % více, za vodu o 11 % více a odvoz odpadu nám byl zdražen o 16 %. Slušnost mi nedovolila, abych k novému roku alespoň trochu své sestřičce nezvýšil plat. Tak, a nyní mi řekněte, kde na to máme brát?
Pan ministr je mazaný politik a očekává, že i tentokrát to budeme opět my – lékaři, kdo bude platit za jeho sliby. To se však přepočítal. Pohár trpělivosti již přetekl.
Ministr Heger však tvrdí, že soukromým lékařům příjmy neustále rostou.
To není pravda. Poctivě pracujícím soukromým lékařům příjmy stagnují již několik let. Jediné co roste, jsou výdaje pojišťoven na ambulantní péči jako celek. Příčinou je vznik nových zdravotnických zařízení, když je někomu z prominentů povoleno vytrhnout z nemocnice nějaký lukrativní provoz jakým je třeba dialýza, ortopedie či angiolinka. Ale především neochota zdravotních pojišťoven bránit účelovému chování velkých poliklinik a zdravotnických řetězců, kterým jde pan ministr na ruku.
Vrcholem nespravedlnosti je pak to, že ministerská vyhláška trestá nejvíce schopné, úspěšné a oblíbené lékaře, o jejichž služby mají pacienti zájem. V Hegerově systému totiž platí, že čím intenzivněji lékař pracuje, tím za větší část své práce nedostane zaplaceno.
Máte pocit, že reforma zdravotnictví nepřinesla očekávaný efekt?
Žádná reforma zdravotnictví především vůbec neproběhla. Nadstandardy zůstávají pouze na papíře, stejně jako jiné nedotažené nápady, jak získat pro zdravotnictví peníze. Šéf resortu jednající spíše jako loajální náměstek ministra financí, než jako svéprávný ministr zdravotnictví, za několik let nedokázal prosadit ani pouhou valorizaci plateb pojistného za tzv. státní pojištěnce, tedy za děti, důchodce a nezaměstnané. A jako poslanec hlasoval nejenom pro opakované zvyšování sazeb DPH, ale dokonce i pro jejich sjednocení. Tím závažně poškodil zdravotnická zařízení, která nejsou plátci DPH, a zvýšené daně tak, na rozdíl od jiných podnikatelských subjektů, nemají na koho přenést. Stát nás totiž stále zcela nesmyslně považuje za konečné spotřebitele svých vlastních služeb.
Co po nás ministr Heger vůbec chce? Máme snad před pacienty zatajovat existenci účinnějších, ale zároveň dražších léků? Nebo máme pojišťovnám ještě platit za to, že se jim staráme o klienty, od kterých ony vybírají pojistné? Chce nás snad svojí vyhláškou dotlačit do situace, kdy budeme bez jakéhokoliv právního krytí z ekonomických důvodů svévolně omezovat zákonem garantované a oprávněné nároky svých pacientů? Kvůli neschopnosti ministra, který se bojí hájit svěřený resort jen proto, aby si co nejdéle udržel svoji vlastní židli, nebudeme poškozovat své pacienty. Budeme se bránit a to společně.
Můžeme tedy očekávat nějaké protesty soukromých lékařů. Zapojí se do nich nejenom specialisté, ale i praktičtí lékaři?
Budu rád, když nám praktičtí lékaři pomohou. Pro uhájení našeho práva provozovat svobodně své soukromé praxe, je jednota celého lékařského stavu nezbytná. Vždyť to, že se tentokrát ministr Heger rozhodl poškodit soukromé lékaře - ambulantní specialisty neznamená, že příště nebude chtít ztrestat pro změnu praktické lékaře.
Mohou vám nějak pomoci pacienti?
Jistě, právě na jejich pomoc spoléháme. Jde přece o jejich zdraví a bezpečnost. Občané, kteří prostřednictvím pojištění a svých daní zdravotnictví platí, mají právo na kvalitní zdravotní péči. My lékaři je chceme léčit moderně, podle svých znalostí a v souladu se svým svědomím, nikoliv podle diktátu úředníků zdravotních pojišťoven a ministerstva. Je nejvyšší čas, aby občané dali jasně najevo, že s devastací našeho zdravotnictví nesouhlasí.
Otázky: Václav Pergl - Právo
Odpovědi: Milan Kubek