Nastavení cookies

7. 11. 2007: Prohlášení z porady představenstva ČLK, předsedů ČLK a zástupců akademické obce

11.11.2007 |

Členové představenstva ČLK, předsedové OS ČLK a zástupci lékařské akademické obce

1) odmítají návrh poslance Kochana a dalších na novelu zákona č. 220/1991 Sb., jehož přijetí by nevedlo ke zlepšení fungování profesní lékařské samosprávy, ale ke ztrátě její samostatnosti a pravděpodobně i přímo k její likvidaci. Útok na Českou lékařskou komoru představuje útok přímo na základní principy samosprávné demokracie.
ČLK plní nezastupitelnou roli na státní moci nezávislého garanta kvality lékařské péče.

2) upozorňují občany, že ČLK jim v současnosti není schopna garantovat, že ve všech zdravotnických zařízeních jsou ošetřováni dostatečným počtem lékařů s patřičnou kvalifikací. Příčinou tohoto stavu je skutečnost, že Ministerstvo zdravotnictví ČR nerespektuje zákon a odmítá ve spolupráci s ČLK připravit a poté vydat vyhlášku o personálních standardech zdravotnických zařízení a ve spolupráci s Českou lékařskou komorou kontrolovat její dodržování.

3) odmítají návrh ministra zdravotnictví na prodloužení základní pracovní doby pro zdravotníky o 8 hodin týdně, byť by se toto mělo dít pouze se souhlasem daného zaměstnance. Ve svém důsledku se totiž jedná o selektivní diskriminaci jedné profesní skupiny – lékařů a dalších zdravotnických pracovníků. Omezení pracovní doby slouží nejenom k ochraně zaměstnanců samotných, ale u lékařů ve svém důsledku i k ochraně pacientů. Pokud budou lékařské odbory organizovat protestní akce proti přijetí tohoto návrhu, měly by je orgány ČLK podpořit.

4) upozorňují na prohlubující se nepoměr mezi nedostatečnými výdaji na zdravotnictví a očekáváním společnosti stran kvality a dostupnosti zdravotní péče.

5) upozorňují na to, že nekomunikace Ministerstva zdravotnictví ČR s Českou lékařskou komorou škodí jak lékařům, tak pacientům.

Schváleno jednomyslně účastníky jednání dne 7.11.2007.

Kategorie

Pro média

 
Lékaři jsou
jenom lidi
#nebudmyval
E-learning Specializované kurzy v rámci celoživotního vzdělávání lékařů Otevřít Okresní shromáždění Data a místa okresních shromáždění Informace zde
Naše zdravotnictví Sledujeme a komentujeme události v našem zdravotnictví Webové stránky
 
Oblíbené odkazy

Rychlé odkazy